Melancholia
W języku potocznym: zasmucenie związane ze wspomnieniami, stan lekkiego przygnębienia. W dawnym języku medycznym, stosowano ten termin dla określenia schorzenia psychicznego, które obecnie znane jest jako depresja.
W literaturze pięknej występuje również pojęcie melancholijny oznaczające stan permanentnego smutku, nostalgii (np. postać Hamleta).
Ks. Józef Tischner uważał melancholię za jedną z narodowych wad Polaków (melancholia narodowa rodząca się z porażki). Pisał, że jest ona „ rozpaczą, która nie zdążyła dojrzeć” i „egzystencjalnym smutkiem”
Dla mnie melancholia to stan zawieszenia, w którym zamykam się w sobie, odcinam od otaczającego świata, myśląc o egzystencjalnych zagadnieniach życia. Jestem wtedy blisko swoich doświadczeń, przeszłości, obaw przed tym, co może przynieść przyszłości. Melancholia na fotografiach to obecność mgły, która tworzy specyficzny, nostalgiczny klimat, zawiesza przedmioty w przestrzeni lub wydobywa je na pierwszy plan. Ogranicza pole widzenia, tworzy wrażenie bytu, do którego można wejść albo czegoś co jest ścianą, której przeniknąć nie można.
You must be logged in to post a comment.